24 Mayıs 2012 Perşembe

Kadınlar Cinayetlerini Nerede Planlar?

Yakınlarda, dinleyici olarak katıldığım bir söyleşide; konu başlıklarından bir tanesi de Virginia  Woolf'un "Deniz Feneri" isimli kitabıydı. Ancak diğer başlıklara dair paylaşımın süresi uzayınca Woolf konusu bir başka söyleşi akşamına ertelenmiş oldu. 

Soru cevap faslında dinleyiciler arasında yer alan sonradan emekli bir öğretmen olduğunu öğrendiğim 60 yaşlarında bir edebiyatsever, anlattığı minik bir anısı ile döneminin öğretmenler odasına aldı, götürdü bizleri de. Bu bey, o günlerde Virginia Woolf'un "Kendine Ait Bir Oda" eserini okumuş ve çok etkilenmişti, yazarın, edebiyat yaşamı boyunca verdiği kendine ait alanın savaşından. Öğretmenler odasındaki kadın meslektaşlarına bir öğlen şu soruyu sordu:

"Hem çalışıyor, para kazanıyor; hem de evin kadını olarak sorumluluklarınız aksatmamaya uğraşıyorsunuz. Hiç kendinize ait bir odanın hayalini kurmuyor musunuz?"

Soru öğretmenler odasını kısa bir süreliğine, sakinlerinin hiç de alışık olmadıkları bir sessizliği getirdi. Öğretmenler adasında zaman sanki durmuştu, soruya yanıt verebilecek herkes, kendi iç tereddütüne kulak veriyordu. Emekliliğine sayılı günü kalmış bir öğretmen hanımın kahkahaları sessizliği geriye püskürttü.

"Ayol, bizim zaten kendimize ait bir mutfağımız var"

Soru aslında en zararsız yanıtını almış ve tüm öğretmenlerin özlemleri neşe bulutunun arkasına, unutulmaya terk edilmişti.

Öğretmenler odasında suskunluğu ile meşhur ama öte yandan; daima kendi dünyasında, kabuğuna çekilmiş, zayıf, kara kuru, sigara içmekten parmak uçları sararmış, huysuz edebiyatçı Selim Bey'in o an şen kahkahalı yanıta yaptığı ilave şaşırtıcı oldu:

"Kadınlar cinayetlerini mutfaklarında planlar zaten"

Önce gülüştü herkes. Ama evlerine dönem vakti geldiğinde, hepsinin zihninde, aynı sözün izi kalmıştı.    


Resim: Kitchen Maid Vermeer


Meraklısına Linkler;

16 yorum:

 1. Şaka diye algılanmış, öylesi bir insanın söylediği laf. İlginç.
  Cinayet dediğin bence her an her yerde planlanır. Çok işledim ya bilirim. :D
  Ama cidden bunu bir katile sorsan, vereceği kesin bir cevap olur mu acep?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen birbirleri ile alakasız laflar bile bir araay geldiklerinde bütün oluşturabiliyorlar. Ortaya edilmiş lafların buluşması bu da. O emekli öğretmenin hafızasına güvenmek zorundayız bu anlatılanda.

   Ben de merak ettim o surunun cevabını, ama vardır böyle çalışmalar mutlaka.

   Sil
 2. Çok hoş bir paylaşım:)kendine ait bir zaman yok ki oda olsun:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Zaman konusunda kesinlikle haklısın.

   Sil
 3. kadınlar herşeyi mutfağında planlar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Edebiyatçı ilginç bir saptamada bulunmuş o halde :9

   Sil
 4. Doğru ama, cidden mutfaklar kadınlara aittir ve eğer iyi-kötü herhangi bir plan yapılıyorsa o mutfakta yapılır. Genelde de ya hışımla cif-scotch bride ikilisi eşliğinde mutfak tezgahlarını ağartırken veya sanki bir orduya yemek yapıyormuşcasına çok sebze doğrarken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrama tahtasına tak tak vuran bıçağın sesini duydum bir anda :)

   Sil
 5. Yazınızı ilgiyle okudum..Kadınlar,cinayetlerini ne mutfakta ne de oturma odasında planlar:):)..Her ne olursa olsun daima yaşatmak ister kadın..Çabalar, çırpınır..Eğer bir plan yapacaksa yaşatma üzerine olur, eğer öldürecekse de , yüreğinde öldürür kadın….

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüreğinde öldürmenin yetmediği anlar da olmalı o halde.

   Sil
 6. Selam Vladimir,
  Tersninja'da yazınızı destekleyecek hoş bir yazı vardı. Okumak ister misiniz:)

  http://www.tersninja.com/bunlar-bildiginiz-kadinlardan-degil-tarihteki-en-seytan-kadinlar-shelley-klein

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malum sebepten ötürü blogu bir haftadır ihmal etmiş olsam da, link için teşekkürler. derhal oraya uçuyorum :)

   Sil
 7. Benim karakterler bu aralar yatakta planlıyor cinayetleri.:) Mutfak fikri ilginç ama.. Dur ben bunu kullanayım.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm. benim karakterlere cinayet planlatacak yer arıyordum..

   Yatak fikri ilginç ama... Dur ben bunu kullanayım :)

   Sil
 8. Mutfak evde bize ait olan yegane yer ve ben huysuz edebiyatçıya katılıyorum, cinayet planlamak için de çok uygun. Mesela yemeğin soğanı tencerede hafif bir cızırtıyla kavrulurken bir taraftan dalgın dalgın fasulye kırıp gün içinde işte bir arkdaşınızla çekiştiğiniz, henüz akıbeti belirsiz, içinize oturmuş bir meselenein muhakemesini yapmak ideal ise neden bir adım daha atıp, domatesi hırsla rendeye sürterken cinayet planlanmasın ki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakin ve çoğunlukla düşüncelerin toparlamasına elverişli bir ortam. Bir de yalnız kalabildiği yer ise, fikrinize kesinlikle katılıyorum.

   Sil

Yorumlar