16 Aralık 2009 Çarşamba

Tuhaf Apartman İsimleri ve Milyonlarca Bisiklet

Lüzum oldu, günlerdir ilginç bir apartman ismi arıyorum. Bu arayış vesilesi ile blog camiasından bile uzak durur oldum. Yıllar boyunca aklımda yer eden, arkadaşlarla yaptığım e mail, mesaj trafiğinden onlardan edindiğim garip apartman isimlerini topla topla sonu yok gibi. Tabeladaki ismiyle bile sanki merak uyandıran, ismin gerisinde merak uyandıran bir öyküyü saklar hissi uyandıran apartmanlar mı arasınız, bir kez gördüğünüzde “doğru mu gördüm acaba” kuşkusu ile dönüp tekrar baktırtanları mı. O kadar çoklar ki:

Duymadık Apartmanı,
Ölmesek Apartmanı,
Çile Apartmanı,
Bevliye Apartmanı,
Bayar Apartmanı,
Ralli Apartmanı,
İffet Apartmanı,
Dünya Malı Apartmanı,
Oral Apartmanı,
Güdüm Apartmanı.

Hayat, Kader, Ekselsiyor gibileri saymıyorum, ayrıyeten turuncu renge boyanmış olsa da Bembyaz Apartmanını listeme almıyorum. Onların yerine İzmir’de kendi gözlerimle gördüklerim kategorisinde yer alanları şöyle listeliyorum:

Zararsız Kardeşler Apartmanı,
Göbelez Apartmanı,
Zorba Apartmanı,
Çokiçen Apartmanı,
Yılların Emeği Apartmanı,
Dönmeyecek Apartmanı,
Anal Apartmanı,
Vuruşkan Apartmanı,
Herman Gençleri Apartmanı,
Göç Apartmanı,
Bizim Apartman,
Alaimisema Apartmanı,
Burçlar Apartmanı.

Bana göre; en hüzün vereni “Dönmeyecek” apartmanı, en merak uyandıranı da “Burçlar” apartmanı. Bu ikincisinin üşenmesem bir gün resmini çekeceğim. Oniki daireli bu apartmanda kapı numarası yerine burç isimleri var, balkonlarında da her bir burcun işareti. Hoş ve zarif bir fikir kanaatindeyim.

İsimler hoş da benim öyküme katkısı olmadı, sonuçta ben kendim uydurmak zorunda kaldım.

Bu apartman bahsini önce bir türbe ismi: “Tezveren Sultan Türbesi” – ki öyküsü bir blog entrisi olacak denli enteresandır.

Sonra da 2005 yılından sevimli bir pop şarkısı ile kapatayım. Katie Melua isimli bir Gürcü güzeli söylüyor “Nine Million Bcycles”

Sözleri bilimsel olarak yanlış veriler içeriyor olsa da bu hataları kafaya takmaya gerek yok sanırım.

6 yorum:

 1. ya benim anlamadığım insanlar neden isim koyarlar apartmanlara. misal geçenlerde bir müşterimizin adres bilgisine bakıyorum da "Ahmet apartmanı" yazıyor. gerçekten tuhafıma gitti...

  YanıtlaSil
 2. Benim bildiklerimden de bir tane ekleme yapalim:
  "Üç Bacanak Apartmani"

  YanıtlaSil
 3. ben yeni girnede Vuruskan apartmanini gordugum sirada araba kullaniyordum. durdum acaba gercek mi diye... :) burclar ve daireler guzel fikir ama...

  YanıtlaSil
 4. Bazen farklılık yaratacağız derken farklı bir acayiplik yarattığımız da olmuyor değil..:)))
  bu apartman isimlerini abartmak biraz öyle birşey sanıyorum..

  YanıtlaSil
 5. bir tanede ben ekleyeyim bornova'da ege üniv.karşısındaki sokaklardan birinde.mustafa kestane apartmanı.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar bana çok acil havalı modern kulağa hoş gelebilecek apatman yada site isimleri lazım yardım ederseniz çok sevenirim çok teşekkür ederim herkese

  YanıtlaSil

Yorumlar