26 Şubat 2020 Çarşamba

İki Mükemmel Boşluk ve Ödül

Yazmanın keyfi başka hiçbir şeye benzemiyor. Okunmak da öyle... Ben bu ara yazdıklarımın anlaşılmasının verdiği mutluluğu yaşıyorum. 


Cumhuriyetin İlk Üniversitesi Ankara Üniversitesi yazınsal nitelikli yapıtların okurla buluşması, sanatçı-okur etkileşimine olanak sağlanması ve Türk edebiyatına yeni yapıt ve yazarların katılmasına katkı sağlanması amacıyla Edebiyat Ödülleri veriyor. 2019 yılı ödüllerine layık görülen eserler ve yazarları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Roman dalında Menekşe Toprak, Arı Fısıltıları adlı romanı ile, şiir dalında Yiğit Ergün Halim Vaktime Küskün adlı dosyası ile ödüle layık görüldüler. 

İki Mükemmel Boşluk adlı kitabım: Öykü türünün gerektirdiği az sözle özü yakalayabildiği, kısa sözlerle dramatik yapıları çok güçlü kurgulaması, yenilikçi yöntemlerle öykülerini zenginleştirmesi, anlatımının duruluğu ile akılda kalıcı kişiler ve anlar yaratabilmesi, yaşamındaki pek çok “boşluğu doldurma, zorluklarla Baş etme ya da betimleme gayretindeki insanları” başarılı portrelerle aktarması, öykülerin her birinde yeni bir biçim ve farklı yöntem kullanmak için cesaret göstermesi nedeniyle ödüle değer bulundu.

Elbette çok mutluyum, değerli jüri üyelerine tüm kalb imle teşekkür ediyorum. 

Yeni ve farklı olana gözünü kulağını tıkamış edebiyat dünyamızda ilişkiler ağının izin verdiği kitaplar ön plana çıkabilme şansı yakalayabilirken, öykülerime verdiğimin emeğin görülmüş olması, anlaşılması onur verici. 


 


   

2 yorum:

Yorumlar