1 Şubat 2011 Salı

Elmalı Biftek

Yemek yapma konusunda bir kaç sene öncesine kadar tamamen bir kara cahildim ancak zorunlu haller mutfakta başımın çaresine bakabilecek duruma getirdi beni. Çalıştığım dönemlerde az malzeme ile çabuk hazırlanabilecek öğünler daha pratik gelse de el yatkınlığı kazandıkça farklı deneylere girmekten kaçınmadım. Benim güzel yemekten anladığım, güzel bir sunum, hoş bir lezzet ve en önemlisi sofradan kalktıktan sonra mideyi yormayan ve yemek saatinden saatler sonra bile ağızda hoş bir lezzet bırakan yemeklerdir.

Her tarif harfiyen uygulansa dahi her hazırlayanın eli ona farklı bir lezzet katıyor bunu öğrendim. Yemek pişirmek aslında kimya formüllerini uygulayarak deneyler yapmak gibi bir şey. Cesur olmak, gerektiğinde gözü karartmak, dur şunu da ekleyeyim deme konusunda kendini özgür bırakmak çoğu zaman hoş sonuçlar verebilir. Ama malzemeleri iyi tanımak, ne ile ne birleştiğinde kötü ya da iyi tadlar ortaya çıkarabilir onu az çok kestirebilmek gerekir.

Şimdi gelelim başlıktaki elmalı bifteğimize, dört kişiye sunulabilecek bu yemeği hazırlamak için gereken malzemeler şunlar:

- Arzu ettiğiniz biçimde hazırlatacağınız dört dilim biftek.
- Küçük 1 beyaz lahananın yarısı,
- 1 adet büyük havuç, ya da 2 adet orta boy havuç
- 1 adet iri yeşil elma (Granny Smith)
- 2 çorba kaşığı elma sirkesi
- 2 çorba kaşığı sıvı yağ
- 2,5 su bardağı et suyu (Kasaptan alacağınız iri bir kemik parçası ile hazırlayabilirsiniz, ya da 1 adet et suyu kübü ile hazırlanabilir, tavsiyem kemik ile hazırlamanız yönünde)
- 1 orta boy soğan.

Bu yemeği hazırlarken arzuya göre kullanılabilecek malzemelerimiz ise şunlar; (Kullanmamak yemeğin lezzetinde önemli değişiklik yapmıyor çünkü baskın lezzeti az miktarına rağmen elma olacak)

- Tuz kullanıp kullanmamak ya da miktarını belirlemek tamamen yemeği pişirenin keyfine kalmış.
- 1 avuç tavada kavurup pembeleştirilmiş kaju, .
- Yemeği yeşil rengi ile görsel bakımdan zenginleştirmesi için çok az miktarda maydanozun yaprağı.

Bu yemeğin tüm malzemeleri eş zamanlı olarak iki tava ve bir tencere kullanılarak hazırlanıyor.

Öncelikle et suyumuzu hazır ediyor ve kaynar durumda tutuyoruz. Ben suyun yağlı bölümü kullanmıyorum yoksa ağır olabilir. Lahanayı ince ince kıyıyoruz. Havucumuzu rendeliyoruz. Yemeğin pişeceği iri tavamıza yağı koyarak kızdırıyor, üzerine piyazlık doğradığımız soğanı atıyoruz. Yalnız dikkat, soğanlar pembeleşmeyecekler. Bu aşamada malzemelerimiz seri biçimde atacağız. Soğanlar tam ölür gibi olduklarında ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini çıkardığımız ancak yeşil kabuğu duran aynı piyazlık soğan gibi dilimlemiş olduğumuz elmaları tavaya ilave ediyor ve bir iki karıştırıp, derhal havuç rendemizi üzerine atıyoruz. Havucun ardından lahanamızı atıp hiç karıştırmıyoruz. Üzerine elma sirkemizi döküyor, tuzumuzu atacaksak bu aşamada atıyor, kapağı kapatıp sebzeler suyunu bırakıncaya kadar kadar bekliyoruz.

Bu arada biftek dilimlerimizi diğer tavada mühürlüyoruz. Bu işlem esnasında yağ kullanmak ya da miktarını belirlemek tamamen arzuya kalmış. Mühürlemenin tam olması ve etin suyunun muhafaza edebilmesi için iki yüzünün de ikişer dakika kızgın tavada pişirilmesi yeterli. Daha fazla ateşte tutmak lezzetinden alır.

Etlerin işlemi bitince sebze tavasındaki malzemeleri çok hafif alt üst ediyor fazla karışmamasına dikkat ediyoruz. Etlerimizi sebzelerin en üstüne yatırıyor, hazırladığımız et suyunu usulca karışımın içine döküyoruz. Kapağını kapatıp kısık ateşte su seviyesi azalıncaya kadar pişiriyoruz. Yaklaşık 30 dakika sonra mükemmel bir şekilde pişmiş etlerimiz hazır olacak. Çok iyi pişmiş sebzelerimiz de yemeğimizin sosu vazifesini görecek. Servis yaparken tabaklara gelişigüzel atacağınız kaju ve maydanoz ile süsleyebilirsiniz.

Elmanın tadı diğer sebzelerin tadınıı örtüyor, ve hoş bir buruk lezzet ortaya çıkıyor. Yemekte meyva kullanılması fikri sakın ola itici gelmesin, ön yargılarınızı silip kış ayları bitmeden mutlaka deneyin. Afiyet olsun.

10 yorum:

 1. hımmm,denemeli,not aldım :))

  YanıtlaSil
 2. Şu yemeği yapmaya üşenmediğin için öncelikle tebrikler. Ayrıca da eline sağlık, et süper gözüküyor. Bana yapan olacak yiyeceğim. Böyle atraksiyonlu yemekler yapamıyorum. Yapabildiğim en üst atraksiyon, fırında makarnanın beşamel sosu seviyesinde. :)

  YanıtlaSil
 3. sen iyice usta olmussun yemek isinde. afiyet olsun.

  YanıtlaSil
 4. Ebruli günce;

  Hoşunuza gideceğinden eminim, sirkeyi kullanırken cimri olabilirsiniz. Lahana azsa ağır kaçabilir.

  YanıtlaSil
 5. D.;

  Yemek yapmayı artık seviyorum. Ama her gün değil. Eskiden gözüm korkardı ama şimdi zevkli

  Beşamel sosu yapmak çoğu insan için bir kabus aslında. Onu başarabilen her yemeği deneyebilir bence.

  YanıtlaSil
 6. Arzu;

  Dinlemeyi, izlemeyi, okumayı sonra kendi uydurduklarımla birleştirmeyi seviyorum. :)

  YanıtlaSil
 7. Sokak Kedisi;

  Öyle demeyin ama

  YanıtlaSil
 8. vay vay vay :) mutfağı çok severim! el lezzeti denen şeye de kesinlikle inanıyorum. ellerine sağlık Vladimir. süper görünüyor. en kısa zamanda denemek istiyorum :)

  YanıtlaSil
 9. Çınar;

  Deneyeceksen sirkeyi çok dikkatli kullan fazla kaçarsa tadını bozabilir benim verdiğim ölçüden az tut mutlaka.

  YanıtlaSil

Yorumlar